-
Bluetooth Jul 25, 2024
-
Kõlari kirjeldamise standard - Spinorama Mar 19, 2024
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
1996
Tänapäeva voogedastuse ajastul audio esitamiseks on Bluetooth juba paratamatus, mitte võimalus valida. Kuid Bluetooth ja Bluetooth ei ole võrreldavad. Vaikimisi kasutab telefon energiasäästlikku ja stabiilse ühendusega ja paraku ka madala kvaliteediga koodekeid. Anrdoid telefonis on hetkel kvaliteetne ainult üks koodek - LDAC (Lossless Digital Audio Codec).
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
809
Blogipostitustes on juttu olnud, et mitmeid kõlarite probleeme saab lahendada ekvalaiseri abil. Vaatame siis lähemalt, millist võrdsustajat on vaja ja kuidas probleeme lahendada. Esiteks on vaja "parameetrilist ekvalaiserit" (parametric equalizer). See tähendab lihtsat asja: iga muudatuse jaoks saab valida sageduse, muudatuse suuruse ja muudetava sagedusala laiuse.
Mitmekanali heli võlud ja valud
Posted by Mait Nilson Blog Comments 0 views 728
Stereoheli kõige suurem eelis on see, et kogu muusikavalik on stereo jaoks lindistatud, miksitud ja kujundatud. Nii võib teda stereo, ehk kahe kanaliga, kuulates olla kindel - heli on see mida artist tahtis teile just nii pakkuda. Kuid kahel kanalil on ka omad selged puudused. Kõige suurem puudus on keskne fookus. Kui artist esineb lava keskel - võrdselt mõlemast kanalist, siis õiges kohas kuulates on ta ka täpselt kanalite vahel ja lava keskel.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
754
Erinevate stereo lahenduste järel ootas lahendamist ka kodukino. Nii nagu ka arvutikõlarite korral, on ka kodukino jaoks eesmärk luua ajastatud passiivse filtriga kõlarid. Lihtsalt kodukino süsteemis on kõlareid liiga palju, et kõiki nende valjuhääldajaid digitaalselt juhtida. Senise arenduskogemuse alusel sai seatud esimene eesmärk, valida ühtlast heli üleminekut võimaldavad valjuhääldajad.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
825
Kui Subwoofer müüki võtta tuleb ta ka ära testida. Esialgne mõte oli, ehk on see hea valik neile TiFi Argose tellijatele, kellel oma võimendi olemas, aga oleks mõistliku hinnaga subwooferit vaja. Kasti lahti pakkides sai selgeks, et nii see päris ei ole. Monacor SUB 100 on TiFi Krakenist oluliselt suurem kahe pordiga subwoofer. Pordid on suunatud subwooferi alla ja laua peale seda panna on halb mõte. Esiteks saab kogu laud teda täis.
Kõlari kirjeldamise standard - Spinorama
Posted by Mait Nilson Blog Comments 0 views 1468
Mõõta on parem kui arvata, arvasid F. O. Toole ja teised tähtsad audiomaailma arvamusliidrid. Ning nende selge arvamus oli, et tuleb kokku leppida uus kõlarite mõõtmise ja andmete esitamise standard: Standard Method of Measurement for In-Home Loudspeakers, ANSI/CTA-2034-A. Lühidalt kokku võttes, sai neil mõõt täis arvamustest, et see kõlar kõlab siniselt ja selle kõlari bass on eriti kandiline.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
726
Vajadus arvutikõlarid ehitada tuleb elust enesest. Kabinetti põrandakõlarit panna ei saa, sest väikses kabinetis on laud vastu seina. Nii on vaja arvutikõlareid, mis sobiksid laua peale. Seekord sai eesmärgiks võetud ka soodne hinnatase. See tähendab mitmest võimendist ja eraldi kontrollerist loobumist. Samas tahaks ju ikkagi ajastatud heli. Nii sai otsustatud kuulsa "ühe valjuhääldaja kõlari" kasuks, mida täiendaks laua peale sobiv eraldi subwoo
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
967
Kõlareid arendades on eesmärk, et iga järgmine mudel täidaks mingit otstarvet paremini kui tavapärane kõlarivalik või TiFi eelmised mudelid. Aga lisaks otstarbekohasusele tahaks alati ka arendada paremaid kõlareid soodsama hinnaga. Parem kõlar tähendab reaalses ruumis paremat helipilti. Loomulik parema helipildi osa on ka madalam bassiheli.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
912
Mida oodata healt kõlarilt. Tegelikult peab muidugi küsima, mida oodata healt muusika taasesitamise komplektilt, sest lisaks kõlarile on seal ka muid elemente. Tavapäraselt muidugi on ahela kõige nõrgem lüli kõlar. Nii on igal juhul vaja heaks muusika taasesitamiseks head kõlarit.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
754
Arendades väga erilist valjuhääldajate paigutusega kõlarit TiFi Elf ja veel erilisemat igasuunalist kõlarit TiFi Poseidon hakkas idanema kiuslik mõte. Milleks kogu see mahukas arendustöö, kui saaks võtta kõik teadaolevad kõlariehituse traditsioonid ja arvutusvalemid ja luua ühe tõeliselt traditsioonilise ülesehitusega kõlari. Või siis vähemalt mõned traditsioonid...
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
844
TiFi Elf kõlarit häälestades tuli alatasa joosta töölaua ja kuulamikoha vahet. Kõlarid olid ruumi külgseinte ääres umbes ruumi keskel, kuulamiskoht jääb neist ühele poole ja töölaud teisele poole. Testlugusid kuulates võttis imestama, et ka päris täisnurga all kõlab Elf veel väga hästi. Hästi, aga mitte suurepäraselt. Nii edasi tagasi joostes hakkas kanda kinnitama mõte 360 kraadi heli kiirgava kõlaripaari loomisest.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
814
Kõlar on mõeldud muusika nautimiseks ja teda tasub testida muusikaga. Muidugi võib ju piiksutada ja sweepida ja kandilist signaali kuulata, aga kogu see töö peab väljenduma kõlari võimekuses esitada muusikat hästi. Testlugusid otsides satute kindlasti audiohuviliste foorumisse. Seal on väga palju väga häid lugusid.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
825
TiFi Elf kõlari arenduse eesmärk oli luua kompaktne põrandakõlar magamistoa ja kabineti jaoks. Vajadus tuli elust enesest. Magamistoas riiulikõlar oli koos riiuliga korraliku heli jaoks vales kohas. Õigesse kohta ei mahu riiul, kõlarialus ega ka ükski tavamõõdus põrandakõlar. Loomulikult oli eesmärgiks mõnus bass ja korralik kõrgsagedus ning heli kvaliteet magamistuppa sobival helitugevusel.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
1029
Teil kodus on olemas oma kõlaritest veel üks palju suurem kõlarikast. See on kuulamise ruum. Suletud ruumi resonantsi sagedus on pool lainepikkust ja selle lainepikkuse kordajad. Kõlari ja kuulaja asukohast sõltuvalt lisanduvad veel heli peegeldused ja nende interferents. Kui kujutleda ühte hästi sakilist, üles alla kõikuvat joont - siis see on teie kuulamise ruumi heli muutumise graafik.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
712
Heli taasesitamisel on palju etappe ja hea lõpptulemuse jaoks on kõigis neis kvaliteeti vaja. Kuulajana ei saa me mõjutada stuudios ja lindistamisel tehtud tööd. Siiski on ka siin palju erinevusi ja kehtib elus väga tavaline normaaljaotus - palju keskpärasust ja näpuotsaga kvaliteeti ning ka rämpsu. Õnneks saab valida mida kuulata.
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
1113
Helirõhk ja süsteemide võimsus. Heli valjust, täpsemalt helirõhku mõõdetakse detsibellides. Detsibellide skaala on suhteline on alati mingi viitväärtuse suhtes (inimese kuulmislävi, seadme maksimaalne võimekus vms). Detsibellide skaalal võib olla nii positiivseid kui ka negatiivseid väärtusi. Positiivsed detsibellid näitavad heli intensiivsuse suurenemist võrreldes viiteväärtusega, samas kui negatiivsed detsibellid näitavad heli intensiivsuse väh
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
1249
Helilaine pikkus ja heli levimine. Helilaine pikkus tuleneb sagedusest ja heli leviku kiirusest. Heli leviku kiirus on küll eri õhutemperatuuride korral erinev, kuid arvutusteks võib võtta toatemperatuuri ja heli kiiruse 343 m/s.Helilaine pikkust (λ) saab arvutada järgmise valemiga: λ = v / f. Kus: λ - helilaine pikkus (meetrites), v - heli kiirus keskkonnas (meetrit sekundis), f - heli sagedus (hertsid).
Posted by
Mait
Nilson
Blog
Comments
0
views
920
Helisagedused ja muusika kvaliteet. Helilainet õhus saab visualiseerida kui rõhulainet, mis koosneb tihedalt paiknevatest ja hõredamatest piirkondadest. Madalamad helid on läbi viirutatud peenemate triipudega, mis kannavad edasi kõrgemaid helisid. Nende triipude täpne kuju kannab kaasas infot heli sageduse ja amplituudi kohta. Helisagedust mõõdetakse hertsides - Hz (lainet sekundis) ja heli käsitlemisel on see üks olulisemaid aspekte.