Lehe kasutamiseks palun nõustu küpsistega.

Nõustun
Testlood kõlarile
Postitas      16.08.2023     Blog    Kommentaar 0
Testlood kõlarile

Testlood kõlarile

Kõlar on mõeldud muusika nautimiseks ja teda tasub testida muusikaga. Muidugi võib ju piiksutada ja sweepida ja kandilist signaali kuulata, aga kogu see töö peab väljenduma kõlari võimekuses esitada muusikat hästi. Testlugusid otsides satute kindlasti audiohuviliste foorumisse. Seal on väga palju väga häid lugusid. Ärge ainult laske ennast eksitada märkustest, "... ja kas kuulsite et 27 sekundil kukkus tšellistil noodileht maha." Kui kuulsite, siis see ilmselt vähendab muusikast saadud elamust. Muidugi on see erand. Kuid lisaks audiohuvilistele on internetis mõned nimekirjad, mida kasutavad oma töö hindamiseks professionaalid. Parimad soovitused võib leida:

Võimenditootja nimekiri on kõige pikem, sisaldab otseviiteid ja mitmeid teiste nimekirjade lugusid: https://leaprofessional.com/blog/system-testing-playlist/

Kõlaritootja nimekirja lood on tõeliselt hea produktsiooniga. Tundub, et habeme ja sametkuue jaoks, on lood rahuliku tempo ja kvaliteetse esitusega: https://www.cambridgeaudio.com/usa/en/blog/test-your-speakers-cambridge-audio-engineer

Ajakirjanike pakutud nimekiri on kõige veidram. Mõne loo ruumiline pilt muutub poole pealt, teise ruumis mahub kogu orkester klaverisse, kolmas on kuuldavalt ürgvana jne. Siiski on ka siin põnevat avastamist https://www.whathifi.com/features/10-best-songs-to-test-your-speakers

Neid nimekirju on veel. Otsige "speaker test tracks". Tuleb tunnistada, et valik on väga mitmekesine ja välja pakutud lugudes on suurepärane produktsioon. Mõni on koguni nii hea, et isegi kehvemast kõlarist kuulates tundub lugu päris hea. Omapärasel moel on nendes listides ka mõni lugu, mis headest kõlaritest kõlab hästi, ja halbadest täiesti mittemidagiütlevalt või siis valesti. Nii pakun välja oma lühikese valiku lugudest, osa neist on eeltoodud nimekirjades, osa on oma valitud.

Esimene neist ajastuse kontrolliks: Los, Rammsteini plaadilt Reise-Reise. Lihtsalt leitav lugu. Kui kõlari sisene valjuhääldajate ajastus on paigast ära, kõlab see lugu üsnagi mittemidagiütlevalt. Kui kõik on paigas, on kõik instrumendid suurepärase kõlaga, lava on ruumiline ja lugu kõlab maagiliselt.

Järgmine teema, kesksageduse kvaliteet. Minu jaoks on keeruline märgata kõlari probleeme, kui muusika on liiga tihe ja võimalik probleem mattub teiste helide rägastikku. Palju lihtsam on kui orkestri pillid saavad ennast eraldi esitleda. Selleks on hea lugu Maurice Ravel Bolero. Samuti lihtsalt leitav. Kui kuskil on probleem mõne pilli või selle harmooniliste esitamisega siis on seda lihtne märgata.

Bassi hindamine on keerulisem, sest vähe on lugusid, kus bassil on sisuline roll kanda. Enamasti on ta lihtsalt taustaks. Muusikalise nurga alt võiks kuulata Béla Fleck and the Flecktones lugu Flight of the Cosmic Hippo. Siin bass ongi lugu ise, mida täiendavad teised sagedused. Sügavusse minnes veel madalamas ja võimsamas otsas on loomulikult filmimuusika, Hans Zimmeri või Danny Elfmani lood sobivad peaaegu kõik. Kui valida üks, võib kuulata Hans Zimmer - The Battle filmile Gladiaator. Lugu, kus ajuti saab kuulata ka Lisa Gerrardi hääle võimekust. Kuula ka Massive Attack Angel, James Blake Limit to Your Love ja Lorde Royals.

Kõrgsagedusi aitab kõige paremini hinnata rohke viiul, harmoonilistega naishääl, taldrikutega trummisoolo või muud löök ja keelpillid. Aus valik on Arvo Pärdi klassikaline muusika (leidub nii koore kui viiulit), mis testib lisaks kõlari dünaamikat ja kõige lõpuks kuulaja kannatust kui pool tundi möödas on ning lugu alles hakkab hoogu koguma. Kellel Pärdi jaoks jaksu pole, siis veidi lihtsam valik on ... Metallica. Nende 72-Seasons albumi heliprofiil on selline, et juba ühe loo järel tahaks kõrgsagedusi maha keerata. Kellele eelpakutu ei meeldi siis on väga tore valik hoogne Bright Lights Bigger City lauljalt CeeLo Green albumilt The Lady Killer, millega on lihtne eristada kõrgsageduste puhtust.

Testkuulamise võib lõpetada a cappella Hallelujah Pentatonix albumilt A Pentatonix Christmas ning miks mitte ka võimsa vokaaliga Adele Hello lugudega. Kvaliteetse lindistuse pärl on loomulikult Eagles Hotel California (MTV Live lindistus).

Kõlari testimise lugusid peab eristama lemmiklugudest. Lemmiklugudel ei pruugi olla vajalikke sagedusi, produktsiooni kvaliteeti, pille või dünaamikat. Päris ebameeldiva looga on keeruline testida, aga neutraalsed lood on kõige paremad, sest siis saab keskenduda helile ja kõlarile. Kuulake neid lugusid enne kõlarite hindamist paar korda kõrvaklappidega. Siis on vähemalt üldjoontest teada, kas pill käriseb või kõlar käriseb.

Ning kui te viidatud nimekirjade lugudega kõlareid hinnatud ei saanud, siis hea muusikaproduktsiooni kuulamise kogemuse saab siit küll ja ehk ka mõne uue lemmikloo või artisti.

P.S. Pideva kvaliteetse muusikavoo saate mõnest online HiFi raadiost. Minu lemmik on Radio Paradise (https://radioparadise.com). Kui muusikamaitse üle võib vaielda, siis valitud lugude kvaliteet on vaieldamatult väga hea. Raadio on ette võtnud musta töö ja viletsa kvaliteediga lood elimineerinud. Kuna lugusid saab vahele jätta ja valida eri nimekirjade vahel siis leidub seal ikka midagi kuulamisväärset.

Jaga postitust

Vaata lisaks

Kommentaar

Kommenteerimiseks logi sisse (või registreeru kliendiks)