Lehe kasutamiseks palun nõustu küpsistega.

Nõustun
Bluetooth
Postitas      25.07.2024     Blog    Kommentaar 0
Bluetooth

Bluetooth

    Bluetooth vastu

Tänapäeva voogedastuse ajastul audio esitamiseks on Bluetooth juba paratamatus, mitte võimalus valida. Kuid Bluetooth ja Bluetooth ei ole võrreldavad. Vaikimisi kasutab telefon energiasäästlikku ja stabiilse ühendusega ja paraku ka madala kvaliteediga koodekeid. Anrdoid telefonis on hetkel kvaliteetne ainult üks koodek* - LDAC (Lossless Digital Audio Codec). Koodeki arendaja ja omanik on Sony, ning täpne arvutusloogika ei ole avalik. Väidetavalt on võimalik muusikaesitus kadudeta. Sõltumatud testid on jõudnud järeldusele et CD lähedase kvaliteediga edastus on võimalik aga HD on piiripealne tõlgendamise küsimus. Rangelt võttes HD ei ole veel võimalik, aga sama rangelt võttes ei suuda isegi proffide kõrv vahet teha CD ja HD vahel, kui seda kontrollida pimetestiga.

Teil on audiovastuvõtjal Bluetooth ja ta toetab LDAC profiili. Esimene samm on lihtne, ühendage telefon vastuvõtjaga. Avage telefonis Bluetooth seadmete nimekiri ja klikake seadme taga Bluetooth ühenduse hammasrattal. Avaneb seadme menüü, kus tuleb aktiveerida LDAC koodeki kasutamine. Kui vastuvõtja seda koodekit ei kasuta, siis vastavat valikut ka ei teki. Tehtud? Kaugel sellest, mingil põhjusel on Android ja telefonitootjad otsustanud kvaliteedi veel mitme sammu taha peitu sättida.

Device audio settings

Järgmiseks tuleb telefonis aktiveerida Arendaja valikud (Developer Options). Samsungi näitel liikuge menüüs: Seaded - Teave telefoni kohta - Tarkvara teave. Nüüd tuleb klikkida seitse korda jaotisel Järgu number. Teistel telefonitootjatel võib Arendaja valikute aktiveerimine toimuda ka teistmoodi.

Nüüd on meil võimalik hakata heli kvaliteeti määrama. Seda ainult siis, kui vastav Bluetooth ühendus on ikka aktiivne. Valige Arendaja valikud, seal peab olema märge Sees aktiivne. Kerige valikute osas umbes keskele ja otsige üles 

HD-Heli - valik aktiivne

Bluetooth heli koodek - valik LDAC

Bluetooth heli diskreetimissagedus - valik 96,0 kHz

Bluetooth heli bitte diskreedi kohta - valik 24 või 32 bits/sample (hetkel leiab kasutust 24, kuid tuleviku huvides võib valida ka 32)

Bluetooth LDAC-helikodek: taasesituskvaliteet - valik Helikvaliteedi jaoks optimeeritud (990/909 kbit/s)

LDAC audio settings

Nüüd on teil parim võimalik koodek ja ühenduskiirus. Neid seadeid tasub aegajalt üle vaadata, sest Android kipub ikka sättima oma äranägemisel valikuid optimaalseks, mitte kvaliteetseks.

Kas tehtud muudatusega helikvaliteedi erinevus on kuuldav? Jah, vägagi. Isegi kui arvate, et teil on elevant kõrva peale astunud - ikka on kuulda. Algne audio voog ei tohi ka muidugi väga vilets olla. Näiteks Radioparadise raadio jaoks valige kas Ultra, või kui ühenduskiirus seda ei talu siis High. Igas tavalises voogesituse keskkonnas tuleks valida maksimaalne võimalik.

Kui audio vastuvõtja on vanem ja LDAC ei toeta, siis soovitan tõsiselt kaaluda eraldi Bluetooth vastuvõtja ostmist. Tegin vastava muudatuse oma Yamaha kinosüsteemiga ja helikvaliteedi erinevus on hämmastavalt suur. Hinna suurusjärk on kirjutamise hetkel 50-200 EUR, kui kasutate digitaalset väljundit siis vahet pole. Signaal läheb otse kiibist väljundisse ja valige soodsama hinnaga vastuvõtja. Ilmselt ei ole suurt erinevust ka analoogvariandi korral, sest Bluetooth mikrokiibi DAC osa on sama seeria kiipidel ikka ühesugune. Viimane Bluetooth kirjutamise hetkel on 5.4, kui võimalik valige viimane võimalik Bluetooth versioon. Uuemate versioonide kiire andmeside stabiilsus on parem.

Kas heli kaabli abil mängides on veel kvaliteetsem? Sõltub algallikast, vastuvõtja DAC lahendusest ja ülejäänud helisüsteemi võimekusest. Nii märgatav helikvaliteedi hüpe ei ole enam võimalik, järgmistes sammudes kaabli ja FLAC jms on võimalik parandada kvaliteeti pigem eriliste olukordade jaoks. Väga dünaamiline muusika, väga kindel huvi ja oskus kuulata heli valitud detaile peensusteni. Kui heli on poolenisti taustaks ja poolenisti kuulamiseks siis on vähe mõtet veel kvaliteetsema lahendusega vaeva näha, kui seda just eraldi hobiks ei võta.

Märkused:

Osad telefonid ja Androidi versioonid muudavad taasesituskvaliteeti iga kord uuesti ühendades optimaalseks. Androidi seadistusega sellest mööda ei pääse. Kuna äärmiselt tüütu on iga kord uuesti rakendada helikvaliteedi eelistamist (mis lihtsalt valides ei rakendu vaid nõuab taasühendamist) siis on abi ühest tasulisest rakendusest. Bluetooth Codec Changer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.amrg.bluetooth_codec_converter) lubab oma mõistliku hinnaga tasulises versioonis seada helikvaliteedile optimeeritud vaikimis LDAC profiili. Nii ei pea iga kord arendaja valikutes kvaliteeti taga ajama.

Olge valmis, et kvaliteet tühjendab akut kiiremini kui tavaliselt, toodab sooja rohkem kui tavaliselt ja töötab stabiilselt lähemalt kui tavaliselt

* Olemas on uus veelgi parem koodek: Qualcomm aptX Lossless. Maksimaalse bitikiirusega 1200 kbps ületab see LDAC-i 990 kbps ja väidetavalt edastab CD-kvaliteediga heli garanteeritult ilma kadudeta. See koodek on suhteliselt uus ja pole veel laialdaselt kasutusel.

Märkus (11.09.24)

Kui valitud 990 kbps edastuskvaliteet põhjustab katkendlikku heli siis võib abi olla järgmistest seadistustest: WiFi - off (või alternatiivsena ainult 5 GHz WiFi), Asukoht - Asukoha teenused - Wi-Fi otsimine - valik Off ja Bluetoothi otsimine - valik Off ning muusika kuulamise ajal seadme ekraan välja lülitada. Loomulikult võib signaali edastuse kvaliteeti mõjutada ka kaugus vastuvõtjast ja teised 2,4 GHz WiFi võrgud. Kui antud seadistusi kasutada ei saa või neist pole abi, siis alternatiivsena tasub LDAC helikvaliteet seada 660 kbps. See tase on ühenduse mõttes stabiilsem ja veel mõistliku heli kvaliteediga. Alla selle kiiruse võib mõni teine koodek olla parem valik. Abi võib olla ka telefoni ja bluetooth vastuvõtja taaskäivitamisest. 

Jaga postitust

Vaata lisaks

Kommentaar

Kommenteerimiseks logi sisse (või registreeru kliendiks)